Dotaz: Moje maminka je po náhlé komplikované operaci. Zatím je v nemocnici, ale během 14 dní bude propuštěna do domácí péče. Její nemoc si vyžaduje celodenní péči, avšak já i manžel ještě pracujeme. Slyšela jsem, že je možné požádat o ošetřovné. Je to pravda?
Dotaz: Moje maminka je po náhlé komplikované operaci. Zatím je v nemocnici, ale během 14 dní bude propuštěna do domácí péče. Její nemoc si vyžaduje celodenní péči, avšak já i manžel ještě pracujeme. Slyšela jsem, že je možné požádat o ošetřovné. Je to pravda?
Odpověď: Ano, je to pravda. Jedná se o takzvané dlouhodobé ošetřovné, avšak tuto novou dávku nemocenského pojištění je možné čerpat až od 1. června 2018. Tuto novou právní úpravu přináší zákon č. 310/2017 Sb., který s účinností od 1. června 2018 mimo jiné změnil zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Dlouhodobé ošetřovné pomůže v době bezprostředně po propuštění ošetřovaného z nemocnice, například po vážném úrazu nebo nemoci. V situaci, kdy je potřeba celodenně pečovat o jiného člena rodiny po dobu alespoň 30 dnů, bude možné požádat o dávku na dobu až 90 dnů ode dne propuštění z hospitalizace. Pečovat s nárokem na dávku bude možné o člena rodiny, u kterého došlo náhle k závažné zdravotní komplikaci, která si vyžádala hospitalizaci alespoň po dobu 7 kalendářních dnů, a pokud zároveň nemocnice potvrdila, že jeho zdravotní stav po propuštění do domácího prostředí bude vyžadovat celodenní poskytování dlouhodobé péče alespoň po dobu dalších 30 kalendářních dnů. Potřebu péče v následujícím období potvrdí ošetřující lékař.
Pečujícímu, ať již zaměstnanci, nebo OSVČ, bude po dobu poskytování dlouhodobé péče náležet z nemocenského pojištění náhrada ztráty příjmu z výdělečné činnosti, která musela být přerušena, a to ve stejné výši jako v případě krátkodobého ošetřovného, tj. 60 % denního vyměřovacího základu. V průběhu péče nemůže zaměstnanec dostat výpověď a po ukončení péče mu nová úprava v zákoníku práce dále garantuje původní práci i návrat na stejné pracovní místo.
Pokud zaměstnanec záměr pečovat o svého rodinného příslušníka zaměstnavateli oznámí, může zaměstnavatel poskytnutí pracovního volna odmítnout, pokud má pro to vážné provozní důvody a písemně je zaměstnanci sdělí. V ostatních případech je povinen volno poskytnout.
Pokud splní ostatní podmínky nároku na tuto dávku, bude dlouhodobé ošetřovné náležet nejen nejbližším příbuzným ošetřované osoby (rodičům, prarodičům, dětem, sourozencům a jejich manželům nebo druhům), ale například i strýci nebo neteři ošetřované osoby, manželce nebo družce strýce nebo manželovi nebo druhovi neteře. Široký okruh osob dovolí rodinám svobodně se rozhodnout, kdo a jak bude dlouhodobou péči zajišťovat.
Ošetřující s nárokem na dlouhodobé ošetřovné se mohou v průběhu ošetřování střídat. Ošetřovaná osoba musí vždy dát souhlas k ošetřování konkrétní osobě a musí být nejen v době zahájení poskytování dlouhodobé péče, ale i před jejím započetím poskytování účastna nemocenského pojištění po stanovenou dobu.
JUDr. Jitka Kocianová