Zpravodaj
Náhlá změna rozvrhu směn
05.02.2018 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 3 468x

Dotaz: Mám jenom takový malý dotaz. Když se stane případ, že zaměstnanec přijde na svou směnu, kterou má jasně definovanou, příkladně ranní, a vedoucí mu oznámí, že následující den nebude mít ranní, ale odpolední, je to v rozporu se zákoníkem práce? Je tam nějaká daná lhůta oznámení předem? Děkuji za odpověď.

Dotaz: Mám jenom takový malý dotaz. Když se stane případ, že zaměstnanec přijde na svou směnu, kterou má jasně definovanou, příkladně ranní, a vedoucí mu oznámí, že následující den nebude mít ranní, ale odpolední, je to v rozporu se zákoníkem práce? Je tam nějaká daná lhůta oznámení předem? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určuje začátek a konec směn. Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby (harmonogram směn). Harmonogram směn musí být vypracován tak, aby byly dodrženy doby odpočinku, tj. nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami a nepřetržitý odpočinek v týdnu.

S harmonogramem směn nebo jeho změnou je zaměstnavatel povinen seznámit zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Dohoda na jiném termínu seznamování

Zaměstnavatel se může dohodnout se zaměstnancem na jiném čase seznamování s rozvrhem pracovní doby (tj. dokonce i na méně než dvou týdnech před začátkem rozvrhu / jednom týdnu před začátkem konta pracovní doby).

Zaměstnavatelé by se tedy měli zamyslet, jakou flexibilitu u zaměstnanců ohledně změn v rozvrhu potřebují. V případě, že jim z provozního hlediska poměrně dlouhé dvoutýdenní období (týdenní období u konta) na seznámení se změnou rozvrhu nevyhovuje, měli by si se zaměstnancem sjednat období kratší. Bude tedy záležet vždy na potřebě zaměstnavatele a vůli zaměstnance se se zaměstnavatelem dohodnout. Lze doporučit uzavření dohody o kratší době seznamování v písemné formě, tak aby bylo prokazatelné, na jakých lhůtách se skutečně strany dohodly.

Na druhé straně je také nutno pochopit „náhlou“ potřebu zaměstnavatele na změnu harmonogramu, kdy zaměstnavatel zaměstnanci sdělí změnu ze dne na den. Vždy bude záležet na konkrétním případu, zda skutečně vznikla náhlá potřeba změny, a jistě také na formě, jakou je tato potřeba zaměstnanci sdělena, tedy jak je o změnu požádán.

JUDr. Jitka Kocianová

Do systému vložil:
JUDr. KOCIANOVÁ Jitka
Témata
dotazy-clenupravo
Další články
Hezké Vánoce a šťastný nový rok 2025
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 22/2024 – listopad
Eurogas odmítá dohodu o spravedlivém přechodu
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2024 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 20/2024 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 19/2024 – říjen
Navigátor nadnárodní restrukturalizace: Váš spolehlivý průvodce složitými změnami
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 18/2024 – říjen
Buldok pro vaše kolektivní vyjednávání
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 17/2024 – září
Pomoc s následky povodní
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 15/2024 – srpen
Sjezd EPSU v Bukurešti: 500 odborářů z celé Evropy se sešlo a zvolilo nové vedení
Odboráři se postavili proti rušení zaručených mezd
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 11/2024 – květen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 10/2024 – květen
Jednání o spravedlivé transformaci v plynárenském sektoru ztroskotala
Důležitá zpráva: Zrušení demonstrace 21. května 2024
Nesouhlasíme s navrženými 37 opatřeními NERV
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 24/2023 – prosinec