Zpravodaj
Podporujeme stávkovou pohotovost ČMKOS
31.05.2023 | Zpravodajství OS | Pro členy svazu | Přečteno: 428x

Náš svaz podporuje stávkovou pohotovost ČMKOS, ale zároveň na všech jednáních vždy upřednostňuje vedení sociálního dialogu s vládou (což je hodně těžké) a zdůrazňuje podmínky našeho svazu, kdy na slovo „stávka“ musíme být velmi opatrní. Ne všichni naši členové – zaměstnanci mohou stávkovat, ne všichni vůbec chtějí stávkovat a už vůbec nechceme stávkovat proti svému zaměstnavateli. Také máme své stanovy a vnitrosvazové zásady, které musíme dodržovat.

Podporujeme stávkovou pohotovost ČMKOS ve smyslu upozornění na vládní balíček a protestu proti němu, zejména proti těm částem týkajícím se právní úpravy benefitů, členských příspěvků, zrušení FKSP, stravování zaměstnanců, nemocenské a důchodů.

Vážené odborářky, vážení odboráři, vážené kolegyně, vážení kolegové,

dne 30. 5. 2023 se uskutečnilo jednání Sněmu ČMKOS.

Stručné shrnutí jednání pak zaznělo po jednání ve 13.30 hodin na tiskovém brífinku s názvem „Vývoj stávkové pohotovosti po jednání Sněmu ČMKOS“.

Brífink můžete sledovat na těchto adresách:

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Lwvu5OcS1Xk

Facebook: https://fb.me/e/OinF12N7

Web: https://www.cmkos.cz/cs/obsah/219/video-vyvoj-stavkove-pohotovosti-po-jednani-snemu-cmkos/333707

Sněm mimo jiné vyzval svazy, jednotlivé odborové organizace a také regionální rady k vlastním aktivitám, které by měly upozornit na nekorektní postup vlády vůči sociálním partnerům a vyjádřit nesouhlas s nastavením vládního balíčku. Vládní balíček („Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů“) v paragrafovém znění má 99 článků, 105 stran textu a 107 stran odůvodnění a ČMKOS měla na přečtení, rozbor a napsání stanoviska k takto složitému a rozsáhlému dokumentu 5 dní, konkrétně do 29. 5. 2023.

Dále Sněm ČMKOS vyzývá členy a členky členských odborových svazů (v koordinaci s příslušným odborovým svazem), aby kontaktovali své zákonodárce v regionálních poslaneckých a senátních kancelářích s cílem seznámit je s našimi konkrétními požadavky a návrhy na řešení situace, včetně požadavku na vedení seriózního sociálního dialogu.

Náš svaz podporuje stávkovou pohotovost ČMKOS, ale zároveň na všech jednáních vždy upřednostňuje vedení sociálního dialogu s vládou (což je hodně těžké) a zdůrazňuje podmínky našeho svazu, kdy na slovo „stávka“ musíme být velmi opatrní. Ne všichni naši členové – zaměstnanci mohou stávkovat, ne všichni vůbec chtějí stávkovat a už vůbec nechceme stávkovat proti svému zaměstnavateli. Dále máme své stanovy a vnitrosvazové zásady, které musíme dodržovat.

Podporujeme stávkovou pohotovost ČMKOS ve smyslu upozornění na vládní balíček a protestu proti němu, zejména proti těm částem týkajícím se právní úpravy benefitů, členských příspěvků, zrušení FKSP, stravování zaměstnanců, nemocenské a důchodů.

Máte-li zájem se k protestu v období od 26. 6. do 30. 6. 2023 připojit, obraťte se na svého regionálního manažera nebo přímo na vedení svazu. ČMKOS nám poskytla pro potřebu odborových organizací žluté papírové náramky, na kterých je vytištěno logo ČMKOS – PODPORUJI STÁVKOVOU POHOTOVOST. V případě zájmu vám náramky zašleme poštou spolu s dalšími materiály (plakátky) ČMKOS k vytištění, které můžete např. umístit na své odborové nástěnky.

Na stránkách www.cmkos.cz naleznete Stanovisko ČMKOS k materiálu „Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů“ spolu s dalšími důležitými dokumenty.

Budeme rádi za vaše nápady, připomínky a názory.

Přejeme hezký den.

JUDr. Jitka Kocianová, předsedkyně svazu

Radek Jurečka, místopředseda svazu

Do systému vložil:
JUDr. KOCIANOVÁ Jitka
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Podporujeme stávkovou pohotovost ČMKOSOstatní dokumenty
Témata
ČMKOSdemonstrace
Foto k článku
Další články
Protestní setkání odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací
Děkujeme, že jste podepsali petici organizovanou ČMKOS proti odchodu do důchodu v 68 letech a za dřívější odchod do důchodu v náročných profesích.
Letošní sportování zahájeno!
ČMKOS vyhlásila stávkovou pohotovost
Cíle kolektivního vyjednávání 2023
Bylo, nebylo
Sportovní hry v Jetřichovicích
Demonstrace proti chudobě
Chystáme se na demonstraci
Sportovní hry v Jetřichovicích budou!
Turistika Kostelec u Zlína
Manifestační mítink ČMKOS
23. červen – Mezinárodní den veřejných služeb
Reakce odborových svazů veřejných služeb a správy na výsledky vyjednávání o platech na rok 2022
Výzva POS OS UNIOS na pořadatelství svazových sportovních her 2023
Mimořádný příspěvek při karanténě/izolaci – tzv. izolačka
Nový rok 2022
Program Antivirus prodloužen a rozšířen
Kurzarbeit je tady!
Koronavirus a podpora ze strany státu – stav ke dni 9. 3. 2021