Poradenství
Vyúčtování služeb
09.07.2013 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 1 732x

Dotaz: Bydlím v bytě, který s manželem vlastníme. Výbor společenství uzavřel smlouvu o správě domu s jedním bytovým družstvem (správcem). Správce nám má především vést účetnictví a také vyúčtování služeb s pojených s bydlením. Předání měsíčního předpisu úhrad za užívání bytu a záloh za služby jsem se po opakovaném dopisování se správcem dočkala 1. 9. 2012. Nyní čekám na vyúčtování za rok 2012. Všechny ostatní domy, které mají smlouvu se správcem již vyúčtování mají. Domy, které mají smlouvu s jinými družstvy také. Prosím, poraďte mi. Je určený termín, do kdy musí být za daný rok předáno vyúčtování? Zodpovídá se někomu správce za vedení správného a včasného vyúčtování služeb? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pokud máte jako společenství vlastníků jednotek uzavřenu smlouvu o správě domu se správcem a součástí výkonu správy je i vyúčtování služeb, pak výbor společenství má právo vyžadovat, aby smlouva o výkonu správy byla plněna. Vy jako vlastník jednotky (bytu) máte právo nahlédnout do podkladů k vyúčtování, máte právo, aby vyúčtování bylo provedeno řádně a včas. V případě nejasností či nesrovnalostí ve vyúčtování můžete vyúčtování reklamovat.

Ve stanovách vašeho společenství obdobně jako ve vzorových stanovách (nař. vl. č. 371/2004 Sb.) naleznete ke správě domu podrobnosti.

Termíny vyúčtování jste si museli rozhodnout na shromáždění vlastníků nebo jsou obsahem smlouvy o správě. Na tuto otázku by vám měl dát odpověď výbor společenství.

Obvykle se vlastníci bytů dohodnou tak, že se termíny pro vyúčtování všech služeb spojených s bydlením řídí dle vyhlášky č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.

Podle této vyhlášky je nejpozdější možný termín vyúčtování do 30. 4. příslušného kalendářního roku, tento termín vyplývá z § 7 odst. 1 uvedené vyhlášky, kdy se náklady vyúčtovávají nejméně jednou ročně, a to nejpozději do 4 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období (tím je zpravidla kalendářní rok).V tomto termínu vlastník zajistí, aby s konkrétním vyúčtováním byl písemně seznámen konečný spotřebitel.

V § 7 odst. 5 vyhlášky upravuje vypořádání rozdílu z vyúčtování – nedoplatek nebo přeplatek je splatný do 7 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období, resp. nejdéle do 8 kalendářních měsíců, pokud byly uplatněny proti vyúčtování reklamace, které byly uznány jako oprávněné.

Reklamovat vyúčtování můžete do 21 dní(lhůta nesmí být kratší) od doručení vyúčtování a správce má 30 dnů na vyřízení vaší reklamace.

 

 

Do systému vložil:
JUDr. KOCIANOVÁ Jitka
Další články
Bezpečnostní přestávky řidičů svozu odpadů
Přestávky v práci a pracovní doba
Potvrzení o zaplacení členských příspěvků
Dar od zaměstnavatele
Daňové přiznání ZO
Přestávka v práci
Záčátek dnů pracovního klidu
Prohloubení kvalifikace
Zásada rovného zacházení v oblasti odměňování
Zásada rovného zacházení a diskriminace v pracovněprávních vztazích
Příspěvek na Vánoce pro členy
Stravenkový paušál za 12hodinovou směnu
Výkazy v rejstříku
Podpis kolektivní smlouvy
Práce přesčas
Náhradní volno za práci přesčas
Nová právní úprava dovolené pro zaměstnance pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr
Překážky v práci a náhradní volno
Mzda za práci přesčas
Cestovní náhrady