Poradenství
Práce ve svátek, který připadne na sobotu
30.09.2013 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 8 274x

Dotaz: Zaměstnavatel nám sdělil, že svátek 28.9. připadl na sobotu a zákon toto neřeší, proto nám neposkytne za práci v tento den příplatek za svátek.  

Dotaz: Zaměstnavatel nám sdělil, že svátek 28.9. připadl na sobotu a zákon toto neřeší, proto nám neposkytne za práci v tento den příplatek za svátek.  

Odpověď: Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb. v platném znění) stanoví zaměstnavateli povinnost poskytnout zaměstnanci plnění, která souvisí se mzdou,  ve Vašem případě:

1.  Za dobu práce ve svátek v souladu s ustanovením § 115 zákoníku práce dosaženou mzdu a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Náhradní volno zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

2.  Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dle ustanovení §118 dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat (v kolektivní smlouvě či v pracovní smlouvě) jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

Kumulace příplatků

Pokud se stane, že svátek připadne na sobotu nebo neděli a zaměstnanec bude v tento den vykonávat práci (ať už to bude jeho pravidelná směna, nebo výjimečná práce přesčas) náleží zaměstnanci příplatek za práci v sobotu a v neděli podle ustanovení § 118 a také mzda, náhradní volno nebo náhradu mzdy za svátek podle ustanovení § 115. Poskytováním mzdového zvýhodnění za práci ve svátek nejsou dotčeny nároky zaměstnance při práci ve svátek na další příplatky (např. za práci přesčas, mzdové zvýhodnění za práci v noci, za zdraví škodlivé prostředí, za práci v sobotu či v neděli, za směnnost).

Zaměstnavatel si Ve Vašem případě vykládá mylně ustanovení zákona. Správně musí poskytnout zaměstnanci mzdu za vykonanou práci,náhradní volno za práci ve svátek (popř. po dohodě se zaměstnancem příplatek nejméně ve výši průměrného výdělku místo tohoto volna) a příplatek za práci v sobotu. A pokud by šlo současně o práci přesčas, musí být připočten ještě příplatek za práci přesčas v souladu s ust. § 114 zákoníku práce nebo po dohodě se zaměstnancem místo příplatku za práci přesčas poskytnuto další náhradní volno v rozsahu práce konané přesčas.  Dále rovněž poskytne všechny příplatky, které náleží zaměstnancům při vykonávání práce a jejichž výše  je  sjednaná v kolektivní smlouvě nebo stanovena mzdovým předpisem.

Závěr: Jednotlivé příplatky náleží zaměstnanci vedle sebe.

ing. Anna Kodlová 

Do systému vložil:
Témata
dotazy-clenuekonomikamzda
Další články
Osobní příplatek
Přeložení a pracovní cesta
Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou
Bezpečnostní přestávky řidičů svozu odpadů
Přestávky v práci a pracovní doba
Potvrzení o zaplacení členských příspěvků
Dar od zaměstnavatele
Daňové přiznání ZO
Přestávka v práci
Záčátek dnů pracovního klidu
Prohloubení kvalifikace
Zásada rovného zacházení v oblasti odměňování
Zásada rovného zacházení a diskriminace v pracovněprávních vztazích
Příspěvek na Vánoce pro členy
Stravenkový paušál za 12hodinovou směnu
Výkazy v rejstříku
Podpis kolektivní smlouvy
Práce přesčas
Náhradní volno za práci přesčas
Nová právní úprava dovolené pro zaměstnance pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr