Poradenství
Překážky v práci a náhradní volno
28.02.2019 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 234x

Dotaz: Řešíme následující problém. Zaměstnavatel po nás často vyžaduje přesčasovou práci. Pozdější vybírání hodin je prakticky nemožné a zaměstnanci tedy mají hodiny navíc. Když potom chtějí například navštívit lékaře, tak jim zaměstnavatel odmítne dát propustku sloužící k potvrzení od lékaře a tím je nutí k vybírání hodin, které mají napracované. Jedná se o obchodní společnost. Potřebovali bychom vědět, zda na to má zaměstnavatel nárok.
Děkuji za váš názor.

Odpověď:

Postup zaměstnavatele je v rozporu se zákoníkem práce. Po dobu překážek v práci na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele zaměstnanci náleží pracovní volno s náhradou mzdy nebo bez náhrady mzdy. Náhradní volno za práci přesčas na dobu překážek v práci zaměstnanci nelze poskytnout, i kdyby s tím zaměstnanec souhlasil.

Náhradní volno za práci přesčas není určeno k řešení překážek v práci, které se vyskytnou na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele. Zde se poskytuje pracovní volno.

Náhradní volno za práci přesčas se poskytuje po dohodě se zaměstnancem místo příplatku za práci přesčas. Poskytuje se tedy ke zcela jiným účelům. Upravuje to § 114 zákoníku práce.

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Témata
dotazy-clenupravo
Další články
Titulek
Dovolená
Přestávky v práci
Zákaz kouření na ulici
Poskytování stravenek
Výpověď z pracovního poměru