Poradenství
Přestávky v práci
04.09.2019 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 128x

Dotaz: Zaměstnavatel nám tvrdí, že nám může zakázat, abychom v průběhu přestávky v práci opouštěli pracoviště. Je tento výklad správný?

Odpověď: Tento výklad není správný. Podle mého názoru to zaměstnanci zakázat nemůže. Pokud by tento zákaz zaměstnavatel vydal, byl by v rozporu s právními předpisy, zejména s § 88 odst. 4 zák. práce, kde je uvedeno, že tyto přestávky se nezapočítávají do pracovní doby.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o pracovní dobu, nelze zaměstnanci dát v žádném případě příkaz, aby v době této přestávky neopouštěl pracoviště. Jestliže se zaměstnanec včas vrátí z přestávky v práci, tj. bude včas na pracovišti, neporušil žádné právní předpisy. Nepochybně však zaměstnavatel může zaměstnanci dát příkaz, zejména z hlediska BOZP, aby v době této přestávky nevstupoval do některých zaměstnavatelem stanovených prostor.

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Témata
dotazy-clenupravo
Další články
Titulek
Přeložení do jiného místa a převedení na jinou práci
Přeložení a pracovní cesta
Doručení výpovědi
Dovolená
Zákaz kouření na ulici