Zpravodaj
Jaká výročí nás čekají v roce 2020?
05.01.2020 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 3 172x

Loňský rok se nesl ve znamení oslav třicetiletého výročí sametové revoluce, oslavit jsme mohli ale též například stoletá výročí založení Československého červeného kříže, Masarykovy univerzity v Brně, Zoologické zahrady Liberec nebo padesát let od vydání prvního čísla komiksového časopisu Čtyřlístek. Spousta významných událostí, které si budeme mít možnost připomenout, nás čeká také v tom roce letošním. A která kulatá a půlkulatá výročí nám rok 2020 přináší?

Významným výročím je letos bezpochyby 75 let od konce 2. světové války, k jehož příležitosti se bude konat řada vzpomínkových a oslavných akcí. Zůstaneme-li ve válečné oblasti, stojí za přípomínku i 600 let od bitvy u Vítkova či u Sudoměře nebo 400 let od bitvy na Bílé hoře. Přesně před sto lety, a to 29. února, tedy – stejně jako letos – v přestupném roce, pak byla schválena první ústava československého státu a město Praha se stalo hlavním městem republiky.

Mezi události, které tento rok oslavíme, patří i narození význačných osobností. Dne 23.dubna tomu bude 600 let, co se narodil „husitský král“ Jiří z Poděbrad, 170 let uplyne dne 7. března od narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Čeká nás i 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové či 130. výročí narození Karla Čapka. Z oblasti výtvarného umění a architektury můžeme jmenovat kulatá výročí narození Josefa Mánese (200 let), Alfonse Muchy (160 let), Adolfa Loose (150 let), Ladislava Šalouna (150 let) nebo Jana Zrzavého (130 let). Zavzpomínat můžeme i na některé herecké osobnosti, které přinášely radost všem těm, co mají rádi český film a divadlo. Stoleté výročí narození totiž letos slaví třeba Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák, Zdeněk Řehoř či Dana Medřická. Za zmínku pak stojí i „narozeniny“ panáčka v papírové čepici, který počínaje 2. lednem přináší již 55. rok všem dětem pohádku na dobrou noc, totiž Večerníčka.

Na druhou stranu si však připomeneme také úmrtí některých významných postav naší historie a kultury. Uplyne například 350 let od smrti Jana Ámose Komenského, 240 let od smrti Marie Terezie a 150 let od smrti Karla Jaromíra Erbena.

Do systému vložil: TICHÁ Anna
Další články
Titulek
Zázraky se někdy bohužel nedějí…
Prováděcí předpisy k zákonu o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení
Budoucnost plynu a jaderné energie v evropské unii
Hospodaření odborových organizací – pokladna, účet
Novinky z Evropské odborové konfederace duben 2022
Solidární prohlášení evropských sociálních partnerů Eurogas, IndustriAll Europe, EPSU
Nové nemoci z povolání
Pomoc lidem, kteří bojují s růstem cen energií
Vzpomínáme na naše dlouholeté kolegy a kamarády
Nový zákon o vyhrazených technických zařízeních
Den veřejných služeb OSN
7. dubna – Světový den zdraví – Žádný zisk z pandemie
Rozhodnutí VV k akcím v roce 2021
PF 2021
Zrušení všech Regionálních školení KM