Poradenství
Osobní spis
19.08.2022 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 339x

Dotaz: Velice rád bych se podíval do svého osobního spisu, který na mě vede zaměstnavatel. Mám vůbec na to právo? Může do něho nahlížet kterýkoliv vedoucí zaměstnanec a člen dozorčí rady?

Odpověď: Ano, máte na to právo. Vyplývá to z § 312 odst. 3 zák. práce. Na náklady zaměstnavatele si dokonce můžete z dokladů v něm obsažených činit výpisky a pořizovat si stejnopisy. Do osobního spisu zaměstnance nemůže nahlížet kterýkoliv vedoucí, ale pouze ten vedoucí zaměstnanec, který mu je nadřízen. Člen dozorčí rady do osobního spisu zaměstnance nahlížet nesmí. Vyplývá to z § 312 odst. 2 zák. práce.

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Témata
dotazy-clenupravo
Další články
Kratší pracovní doba
Směnný provoz
Stravování
Prostoj
Požadavky pro řádný výkon práce
Potvrzení o zaměstnání, tzv. zápočtový list
Odstupné
Mzda za práci přesčas
Práce přesčas
Revize přenosných elektrických spotřebičů
Práce přesčas na pracovní cestě
Sbírka listin veřejného rejstříku a povinnost odborové organizace zveřejnit výsledky hospodaření
Odměňování za práci v sobotu a v neděli
Přiměřená doba na oddech a jídlo
Pracovní cesta (stravné a stravenky)
Vznik nároku na starobní důchod
Odměňování za práci v sobotu a v neděli
Napracování omluvené nepřítomnosti v práci
Očkování proti onemocnění COVID-19
Lékařské prohlídky svářečů