11. kongres Evropské federace veřejných služeb (EPSU) se konal v Bukurešti v Rumunsku od 18. do 20. června 2024. Kongresu se zúčastnilo 500 odborových předáků z celé Evropy, aby diskutovali o budoucnosti veřejných služeb a o tom, jak zajistit lepší pracovní podmínky, vyšší mzdy a silnější práva pro pracovníky veřejných služeb.
Sjezd zhodnotil uplynulé pětileté období a zabýval se také výzvami, kterým čelili veřejné služby, jako byla pandemie COVID-19, krize životních nákladů a válka na Ukrajině. Delegáti přijali akční plán pro příštích pět let, který se zaměřuje na boj proti krajní pravici, podporu inkluzivních pracovišť, odpor proti úsporným opatřením a prosazování Evropy zaměřené na lidi.
Hlavní body kongresu
Na kongresu bylo zvoleno také nové vedení EPSU. Novou prezidentkou byla zvolena Françoise Geng z Francie a generálním tajemníkem byl znovu, na své třetí a zároveň poslední volební období, zvolen Jan Willem Goudriaan z Nizozemska.
Poté proběhla volba členů výkonného výboru, ve kterém má každá země jednoho svého zástupce navrženého jednotlivými členskými svazy. Za Českou republiku byl na příštích pět let zvolen Michal Jan Votava, který po více než deseti letech vystřídal Ivanu Břenkovou z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
11. kongres EPSU byl velkým úspěchem pro odborové hnutí ve veřejném sektoru. Kongres schválil řadu důležitých rezolucí a akčních plánů, které pomohou zajistit lepší budoucnost pro pracovníky veřejných služeb v celé Evropě. Volba nového vedení EPSU je také pozitivním vývojem a dává naději, že federace bude i nadále silnou a účinnou silou v boji za práva pracovníků.