Zpravodaj
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 18/2024 – říjen
18.10.2024 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 275x

Itálie: Nový bezpečnostní zákon ohrožuje právo na protesty
Srbsko: Zaměstnanci mateřských škol protestují za spravedlivé mzdy
Chorvatsko: Hasiči si v Záhřebu vymohli zvýšení mezd
Portugalsko: Stávka inspektorů rybolovu proti přesčasům a externím povinnostem
Slovinsko: SDE přijímá opatření na ochranu zaměstnanců v odvětví energetiky
Lotyšsko: Stávka pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči
Evropa: MOP zahajuje činnost nového střediska pro sledování umělé inteligence
Itálie: Národní demonstrace za práva pracovníků ve veřejných službách
Rakousko: Zaměstnanci v oblasti péče o děti protestují za celostátní rámcový zákon
Velká Británie: Stávka ve společnosti Veolia Sheffield eskaluje mezinárodními protesty

Itálie Nový bezpečnostní zákon ohrožuje právo na protesty

Nový bezpečnostní zákon v Itálii, který zavedla Meloniho vláda a který v současné době projednává Senát, vyvolal značné obavy odborů. Zákon zavádí omezení pokojných protestů, včetně trestů za pasivní odpor a blokování silnic během demonstrací, za což hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Pro odbory je to obzvláště znepokojující, protože to přímo ovlivňuje jejich schopnost organizovat pokojné demonstrace na obranu práv zaměstnanců.

Zákon rovněž kriminalizuje protesty proti velkým projektům veřejné infrastruktury a považuje je za přitěžující trestné činy s přísnějšími tresty. Zavádí přísné tresty za protesty v rámci repatriačních detenčních center (CPR) a věznic, kde mohou tresty pro zúčastněné osoby dosáhnout až dvaceti let. Tato ustanovení vzbuzují vážné obavy odborů, neboť jsou namířena nejen proti pokojným protestům, ale kriminalizují i akce vedené odbory, které mohou zahrnovat demonstrace proti infrastrukturním projektům nebo širším sociálním otázkám.

CISL, CGIL a UIL zorganizovaly protesty proti návrhu zákona, který nyní projednává Senát. CISL nedávno uspořádala v Římě sit-in, v němž požadovala zásadní změny zákona, zejména pokud jde o kriminalizaci blokád silnic během odborových demonstrací. CGIL a UIL rovněž vyjádřily svůj nesouhlas a varovaly, že zákon by mohl mít ochromující účinek na mobilizaci odborů a schopnost účinně zastupovat zaměstnance.

Srbsko Předškolní pracovníci protestují za spravedlivé mzdy

Zaměstnanci mateřských škol v Srbsku se mobilizují, aby požadovali lepší mzdové a pracovní podmínky uprostřed rostoucích životních nákladů. Průměrná mzda v odvětví předškolního vzdělávání klesla o 30 % pod celostátní průměr, což pro pracovníky představuje finanční zátěž. Vládní návrh na zvýšení mezd pouze o 8 %, přičemž některé z nich dostanou zvýšení o 12 %, vyvolal všeobecnou nespokojenost. Krátce po předložení této nabídky však vláda navrhované zvýšení stáhla, což ještě více prohloubilo frustraci.

Nezávislý odborový svaz pracovníků předškolní výchovy a péče prosazuje zvýšení platů o 21 %, čímž by se zajistilo, že i nejhůře placení techničtí pracovníci budou moci vydělávat více než minimální mzdu. Tento požadavek přichází v době, kdy se mateřské školy potýkají s přeplněnými třídami a nedostatkem nezbytného personálu, jako jsou kuchařky, uklízečky a řidiči.

Přístup vlády, který se zaměřuje na vyšší zvýšení mezd pouze u některých pracovníků, vyvolal frustraci u všech úrovní zaměstnanců mateřských škol. Zástupci odborů tvrdí, že vláda nechápe kolektivní úsilí potřebné k efektivnímu provozu mateřských škol, a zdůrazňují, že učitelé potřebují podporu technických pracovníků, aby mohli poskytovat kvalitní péči a vzdělávání.

V reakci na to odbory uspořádaly 28. září 2024 v Bělehradě protestní akci, která je prvním krokem v sérii odborových akcí. Pokud se vláda nebude těmito požadavky zabývat, mohou následovat další akce, včetně jednodenního uzavření mateřských škol.

Chorvatsko Hasiči si v Záhřebu vymohli zvýšení mezd

Po čtyřech letech obhajoby na národní úrovni vedené hasičskými organizacemi a přidruženou organizací EPSU SDSLN otevřely nedávné změny předpisů cestu ke zlepšení pracovních podmínek profesionálních hasičů. Záhřeb byl prvním městem, které na tyto změny zareagovalo, a SDSLN vyjednala novou kolektivní smlouvu pro Záhřebskou hasičskou jednotku (JVP).

Nově podepsaný třetí dodatek ke kolektivní smlouvě pro pracovníky JVP Záhřeb zajišťuje hasičům vyšší mzdy, které překračují minima stanovená nedávno přijatými předpisy upravujícími jejich pracovní status. Tato jednání znamenala významný krok vpřed pro profesionální hasiče, kteří se již několik let zasazují o lepší platové a pracovní podmínky.

Dohoda, které bylo dosaženo po třech schůzkách mezi zástupci SDSLN a města, odráží společnou spokojenost obou stran. Úspěšná jednání v Záhřebu vytvořila pozitivní precedens pro budoucí snahy o posílení práv hasičů a zlepšení pracovních podmínek v celém Chorvatsku.

Portugalsko Inspektoři rybolovu stávkují proti přesčasům a externím povinnostem

Inspektoři rybolovu v Portugalsku zastoupení odborovým svazem SINTAP vyhlásili stávku, která se bude konat od 21. října do 31. prosince. Stávka se týká všech pracovníků rybářské inspekce, kteří se zdrží výkonu přesčasů, účasti na externích službách a mezinárodních misích.

Rozhodnutí o stávce přichází poté, co ministerstvo zemědělství a rybolovu a státní tajemník pro rybolov nedostali uspokojivou odpověď na požadavky inspektorů. Tyto požadavky zahrnují zlepšení pracovních podmínek, zejména při operacích na moři a v odlehlých oblastech, a revizi odměn za vysoce specializovanou a náročnou povahu jejich práce. Inspektoři tvrdí, že nejsou dostatečně odměňováni za přesčasy a mezinárodní povinnosti.

Dalším klíčovým problémem jsou nedostatečné investice do inspekce rybolovu, což ovlivňuje efektivitu jejich práce a ohrožuje ochranu mořských zdrojů. Úloha inspektorů při prosazování předpisů a zajišťování udržitelných rybolovných postupů je zásadní pro environmentální a ekonomickou rovnováhu odvětví.

Stávka bude mít dopad na mezinárodní mise koordinované s Evropskou agenturou pro kontrolu rybolovu, které mají zásadní význam v boji proti nezákonnému rybolovu. SINTAP zdůrazňuje, že inspektoři jsou i nadále odhodláni plnit své pravidelné povinnosti a chránit mořské zdroje, a to v mezích současné stávkové akce.

Slovinsko SDE přijímá opatření na ochranu pracovníků v energetickém odvětví

Slovinský SDE se aktivně podílí na revizi kolektivní smlouvy pro energetický sektor se zaměřením na zajištění minimálních výjimek z pracovního zákona podle směrnice o pracovní době. Cílem tohoto úsilí je ochránit co nejvíce pracovníků před výjimkami, a to navzdory složitosti tohoto odvětví.

V reakci na oznámení státního holdingu o předčasném zastavení provozu jediné tepelné elektrárny v zemi zahájil SDE Slovinsko kroky na ochranu pracovních práv. Odbory dlouhodobě vyjadřují obavy z přechodu na ekologickou výrobu a z nutnosti připravit tepelný blok na změny. Od roku 2007 se SDE Slovinsko zapojuje do diskusí o politice spravedlivého přechodu na úrovni EU, ačkoli včasná varování byla ignorována.

Nedávné změny na trhu s elektřinou spolu s nárůstem obnovitelných zdrojů energie situaci ještě zhoršily. SDE Slovinsko se však i nadále snaží zajistit pracovní místa a udržet ekonomické postavení pracovníků v tepelné elektrárně. Odborový svaz rovněž prosazuje pokračování sociálního dialogu se slovinským suverénním holdingem v souvislosti s přesunem odpovědnosti vedení.

SDE Slovinsko podporuje rozhodnutí státu pokračovat ve výstavbě nového jaderného bloku, který by měl zajistit stabilitu a vytvořit nová kvalitní pracovní místa v energetice.

Lotyšsko Stávka pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči

Ve dnech 27. a 28. září uspořádal lotyšský odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči (LVSADA) výstražnou stávku a zároveň protestní akci v blízkosti kabinetu ministrů. Stávka následovala po neúspěšném jednání s ministerstvem zdravotnictví o konkrétních platových požadavcích zdravotnických pracovníků.

Protestující se sešli, aby požadovali splnění slíbeného zvýšení mezd, a upozornili na to, že vláda jejich obavy zanedbává. Odborový svaz požaduje, aby lékaři a funkční specialisté dostávali plat ve výši nejméně 1 862 eur, pracovníci v oblasti péče o pacienty 1 117 eur a pomocný zdravotnický personál a pracovníci v oblasti péče o pacienty 745 eur. Tyto požadavky odrážejí dohody, které vláda plně nerealizovala.

Navzdory tvrzení ministerstva zdravotnictví, že financování zdravotnických služeb se v posledních letech zvýšilo, LVSADA tvrdí, že přidělené prostředky stále nepostačují k uspokojení potřeb pracovníků. Odborový svaz zdůrazňuje, že spravedlivé odměňování má zásadní význam pro udržení kvalifikované pracovní síly v lotyšském zdravotnictví.

Pohotovostní lékařské služby byly po celou dobu stávky zachovány, účastníci však zdůrazňovali širší krizi ve veřejném zdravotnictví a varovali před důsledky nedostatečného financování služeb. Protest podtrhuje rostoucí nespokojenost zaměstnanců, kteří mají pocit, že vláda jejich obavy ignoruje.

Evropa MOP zahajuje činnost nového střediska pro sledování umělé inteligence

Mezinárodní organizace práce (MOP) představila nový online zdroj zaměřený na umělou inteligenci (AI) a dopad digitální ekonomiky na svět práce. Observatoř MOP pro umělou inteligenci a práci v digitální ekonomice, která byla spuštěna 25. září 2024, má být předním globálním centrem znalostí o těchto nových tématech.

Tato platforma sdružuje výzkum, analýzy a odborné znalosti ve čtyřech kritických oblastech: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost a produktivitu, algoritmické řízení, digitální pracovní platformy a nakládání s osobními údaji pracovníků. Cílem je poskytnout pokyny pro řízení vyvíjející se digitální ekonomiky, zejména v souvislosti s jejími dopady na práci a pracovní podmínky.

Observatoř se bude zabývat otázkami, jako je to, jak umělá inteligence mění pracovní role a produktivitu a jak jsou algoritmy využívány k řízení pracovníků. Kromě toho bude zkoumat rychle se rozšiřující digitální pracovní platformy a poskytovat pokyny k ochraně osobních údajů pracovníků. Tyto poznatky jsou zásadní pro formování budoucích diskusí o pracovních standardech, včetně diskusí plánovaných na Mezinárodní konferenci práce v letech 2025 a 2026.

Itálie Národní demonstrace za práva pracovníků ve veřejných službách

Dne 19. října se na římském náměstí Piazza del Popolo uskuteční velká národní demonstrace, kterou organizují FP Cgil, Uil Fpl a Uil Pa. Odbory požadují obnovení kolektivních smluv pro pracovníky ve veřejných službách a lepší financování národních smluv a veřejné zdravotní péče. Vzhledem k prudkému nárůstu inflace na 17 % je navrhované zvýšení mezd o přibližně 5 % považováno za nedostatečné, zejména v odvětví, které již nyní čelí značným problémům.

Cílem demonstrace s názvem „Platy, zdraví, práva, zaměstnanost“ je osvětlit rostoucí nerovnosti a dopady diferencované autonomie na veřejné služby. Odbory požadují zvláštní plán zaměstnanosti, který by řešil chronický nedostatek zaměstnanců ve všech veřejných sektorech včetně zdravotnictví.

Odbory zdůrazňují, že vláda se v současných jednáních smysluplně neangažuje, a varují, že je ohrožena důstojnost zaměstnanců a ústavně chráněná práva občanů. Očekává se, že akce přiláká více než 10 000 účastníků z celé Itálie, což podtrhuje všeobecnou frustraci zaměstnanců ve veřejných službách.

Rakousko Pracovníci v oblasti péče o děti protestují za celostátní rámcový zákon

Více než 4 000 pracovníků vídeňských soukromých mateřských škol a jeslí protestovalo 2. října 2024 a požadovalo lepší pracovní podmínky a celostátní jednotný rámcový zákon v oblasti péče o děti. Cílem protestu, který zorganizovaly odborové svazy GPA a Vida, bylo vyslat budoucím vládním úředníkům důrazný vzkaz.

Mezi hlavní požadavky patřilo snížení počtu dětí ve skupině, zlepšení poměru počtu zaměstnanců a dětí a zajištění dostatečného času na přípravu a následnou péči. Protestující rovněž požadovali jednotné školení asistentů v celém Rakousku, aby se vyřešil nedostatek personálu a zlepšila kvalita péče.

Protest zdůraznil, že je důležité investovat do péče o děti a položit tak pevné základy pro jejich rozvoj. Pracovníci tvrdili, že sice došlo k určitým zlepšením, například k navýšení asistenčních hodin a většímu financování, ale současná opatření jsou nedostatečná.

Dotčená zařízení, která se v soukromých centrech starají o dvě třetiny vídeňských dětí, na den zavřela své dveře.

Velká Británie Stávka Veolia Sheffield se stupňuje mezinárodními protesty

Od 20. srpna 2024 stávkují zaměstnanci sheffieldského depa společnosti Veolia kvůli tomu, že společnost odmítá uznat odborovou organizaci Unite jako jejich reprezentativní odbory. Přestože Unite zastupuje mnoho pracovníků depa, Veolia odmítá vyjednávat, přestože podobné dohody existují i v jiných depech ve Velké Británii.

Situace se vyhrotila minulý týden, kdy stávkující pracovníci a delegáti Unite odjeli do Paříže, aby protestovali před centrálou Veolie a požadovali uznání odborů. To představuje novou fázi kampaně, v níž se objevily také zprávy o zastrašování a propouštění některých pracovníků zapojených do zákonné protestní akce v Sheffieldu.

V Yorkshiru plánují členové Unite další protesty, včetně lobby v Leeds and York NHS Foundation Trust. Zaměstnanci vyzývají trust, aby se distancoval od společnosti Veolia, která má finanční vazby prostřednictvím rámce pro zadávání veřejných zakázek. Cílem stávkujících pracovníků je zvýšit povědomí o sporu a vyvinout tlak na Veolii, aby se zapojila do jednání s jejich vybranými odbory.

Odborová organizace Unite se zavázala, že zvýší počet svých akcí ve Velké Británii i na mezinárodní úrovni, které budou zaměřeny na podnikání Veolie, dokud společnost nepřistoupí na uznání odborů a nevyřeší spor.

Do systému vložil:
VOTAVA Michal Jan
Témata
kolektivni-vyjednavanimezinarodni
Další články
Eurogas odmítá dohodu o spravedlivém přechodu
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2024 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 20/2024 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 19/2024 – říjen
Navigátor nadnárodní restrukturalizace: Váš spolehlivý průvodce složitými změnami
Buldok pro vaše kolektivní vyjednávání
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 17/2024 – září
Pomoc s následky povodní
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 15/2024 – srpen
Sjezd EPSU v Bukurešti: 500 odborářů z celé Evropy se sešlo a zvolilo nové vedení
Odboráři se postavili proti rušení zaručených mezd
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 11/2024 – květen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 10/2024 – květen
Jednání o spravedlivé transformaci v plynárenském sektoru ztroskotala
Důležitá zpráva: Zrušení demonstrace 21. května 2024
Nesouhlasíme s navrženými 37 opatřeními NERV
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 24/2023 – prosinec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 23/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 22/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2023 – říjen