Svaz zaměstnavatelů v plynárenství (Eurogas) odmítl kritickou dohodu vyjednanou s evropskými odborovými federacemi EPSU a industriAll Europe, která měla zajistit spravedlivý přechod pro pracovníky v plynárenství. Jejich rozhodnutí přichází několik měsíců poté, co se Eurogas v květnu pokusil dohodu schválit, a ještě déle od schválení dohody odborovými federacemi.
Spravedlivý přechod představuje proces, v rámci něhož se vytvářejí férové podmínky pro plynulý přechod od znečišťujícího způsobu výroby k udržitelné, odolné a klimaticky neutrální výrobě.
Cílem dohody bylo společně vypracovat odvětvovou reakci na výzvy, které přináší transformace plynárenského průmyslu během přechodu Evropy na „čistou nulu“. Politováníhodné rozhodnutí Eurogasu odmítnout dohodu upírá pracovníkům v plynárenství spravedlivý přechod a vyvolává otázky ohledně jejich závazku k ekologickému a spravedlivému přechodu. Odmítnutí dohody posiluje potřebu regulačních opatření EU, která by zajistila rámec pro spravedlivou transformaci chránící pracovníky.
Isabelle Barthésová, zástupkyně generálního tajemníka organizace industriAll Europe, uvedla: „Podniky se již restrukturalizují a dochází ke ztrátě pracovních míst. Tato dohoda byla nutná, aby poskytla pracovníkům opatření, která by je během transformace chránila. Nyní je veškerá naděje na ochranu pryč.
Zaměstnanci a zástupci zaměstnanců v plynárenském odvětví, kteří se účastnili devět měsíců trvajících jednání, jsou tímto výsledkem pochopitelně rozzlobeni a očekávají skutečné vysvětlení, proč zaměstnavatelé nejsou ochotni se zavázat.
Naši členové vždy byli a jsou odhodláni vést sociální dialog, ale aby to fungovalo, potřebujeme, aby se také zaměstnavatelé ukázali a zapojili se v dobré víře.“
Jan Willem Goudriaan, generální tajemník EPSU, řekl: „Pracovníci v plynárenství čelí velké nejistotě vzhledem k obrovské transformaci odvětví, která je nutná. Tento vyjednávací proces, financovaný z veřejných prostředků, poskytl zaměstnavatelům a odborům příležitost zasednout ke společnému stolu a navrhnout opatření, která by chránila pracovníky v průběhu celého procesu. Nyní, o rok později, kdy transformace plynárenského odvětví probíhá, jsou zaměstnanci ponecháni ve větší nejistotě než kdykoli předtím a zaměstnavatelé se nezavázali ke spravedlivému přechodu.“
Rozhodnutí Eurogasu je součástí znepokojivého trendu, kdy sdružení zaměstnavatelů v EU zdržují regulace tím, že se zapojují do jednání, aby od nich odešli bez přijetí jakýchkoli závazných dohod. Tento model zdůrazňuje, že je třeba, aby Evropská komise přijala regulační opatření, která by poskytla komplexní rámec zajišťující spravedlivý přechod pro zaměstnance.
Navzdory tomuto neúspěchu zůstávají industriAll Europe a EPSU plně odhodlány k sociálnímu dialogu. Spravedlivý přechod, který se opírá o důkladný dialog, je nezbytný pro úspěch ekologického i digitálního přechodu.
Sociální dialog však musí přinést hmatatelné výsledky, které budou mít přímý dopad jak na pracovníky, tak na podniky. Zaměstnavatelé musí prokázat skutečné zapojení do tohoto procesu a zavázat se ke konkrétním opatřením v praxi.
Odbory vyzývají Eurogas, aby vyjasnil svůj mandát a potvrdil, zda je schopen vést smysluplný dialog, který má přímý dopad na pracovníky.
EPSU a industriAll Europe vítají pokračování dialogu a těší se na setkání na příštím zasedání Výboru pro odvětvový sociální dialog, jehož členy jsou i zástupci OS UNIOS.