Česko svítí modře

29.03.2019 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 1 182x

Letošní duben se opět zbarví do modra. Druhý dubnový den, který byl OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu (někdy také Světový den porozumění autismu), totiž odstartuje již šestý ročník kampaně Česko svítí modře. Tentokráte s mottem „Cesta k pochopení...“

V České republice žije přes 200 000 lidí s poruchami autistického spektra (PAS). Ti vzhledem ke svým odlišnostem mohou v kontaktu s ostatními narážet na nepochopení a dostávat se do náročných situací. K nim může často docházet z důvodu neznalosti odborné i laické veřejnosti a důležitým krokem ke vzájemnému porozumění je proto zvýšení povědomí o problematice autismu. To je také cílem nejen samotného Světového dne zvýšení povědomí o autismu, ale i celého měsíce dubna, kdy se uskuteční další ročník kampaně Česko svítí modře, která je projektem platformy Naděje pro autismus. Zapojit se mohou instituce, ale i jednotlivci, konat se bude celá řada kulturních a osvětových akcí. Určitě pak nepřehlédnete některé budovy a památky v jejich modrém nasvícení.

A proč právě modrá barva? Modrá totiž symbolizuje komunikaci, která spolu se sociální interakcí a oblastí vnímání a představivosti (zájmy, aktivity a hry) tvoří tzv. autistickou triádu, tedy trojici oblastí, v nichž mají lidé s PAS potíže. Svou podporu můžete vyjádřit i vy. Stačí zavítat na některou z akcí nebo si obléci či jako doplněk zvolit právě něco modrého.

Do systému vložil: TICHÁ Anna
Foto k článku
Další články
Titulek
Den veřejných služeb OSN
7. dubna – Světový den zdraví – Žádný zisk z pandemie
Rozhodnutí VV k akcím v roce 2021
PF 2021
Zrušení všech Regionálních školení KM
Ochranné rukavice pro práci s ruční řetězovou pilou
Zákoník práce po novele – část V. – vliv překážek v práci na dovolenou a ostatní změny
Zákoník práce po novele – část IV. – dovolená za kalendářní rok, její poměrná část a dodatková dovolená
Mezinárodní vzpomínkový den
Světový den zvýšení povědomí o autismu
O přestupném roce
Jaká výročí nás čekají v roce 2020?
PF 2020
Půjdem spolu na betlémy...
Svatomartinské slavnosti