Na hrady a zámky. Filmové a pohádkové...
30.06.2019 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 782x

Prázdniny jsou zde a s nimi i doba dovolených a výletů. Oblíbenými cíli výletníků jsou bezpochyby hrady a zámky naší republiky, které jim umožní tak trochu zavítat do minulosti. Vytipovali jsme pro vás sedm hradů a zámků, při jejichž návštěvě na vás ale nedýchne jen historie, navíc totiž možná zažijete pocit, že je nevidíte poprvé a jako byste tam už někdy byli. A aby ne, posloužily totiž jako kulisy děje řady českých pohádek a filmů.

Pernštejn

Jeden z nejoblíbenějších moravských hradů se tyčí na skále nad městysem Nedvědice asi 40 km na severozápad od Brna. Založen byl pány z Medlova ve druhé polovině 13. století a za dobu téměř osmi století prošel řadou přestaveb a úprav. Při jeho návštěvě si určitě vybavíte třeba pohádky Čert ví proč, Jak se budí princezny, Pták ohnivák, Sůl nad zlato, ale také mefistofelskou komedii Kam čert nemůže.

Bouzov

Hrad Bouzov pochází z přelomu 13. a 14. století a najdete ho ve stejnojmenné vesnici necelých 30 km severozápadně od Olomouce. První pohádkou, která se zde natáčela, byla ta O medvědu Ondřejovi, těmi dalšími byly O princezně Jasněnce a létajícím ševci, O Janovi a jeho podivuhodném příteli nebo televizní Rumplcimprcampr. Jako hrad Krabonoš si pak Bouzov můžete pamatovat z letní komedie Kopretiny pro zámeckou paní.

Křivoklát

Jeden z nejstarších českých královských hradů, hrad Křivoklát, se nachází v okrese Rakovník. Do různých zákoutí hradu, jako je Královský sál a kaple, Rytířský sál, horní i dolní nádvoří a cimbuří, nás pak společně nechaly nahlédnout pohádky Honza málem králem, Anděl páně, Jak se budí princezny, Tři veteráni, Třetí princ a historické komedie Slasti Otce vlasti a Noc na Karlštejně.

Sychrov

Asi 16 km jižně od Liberce leží novogotický zámek Sychrov, který také posloužil filmařům k tvorbě několika filmů a pohádek. V Nesmrtelné tetě byl místem, které nakrátko ovládla závist, vidět jsme ho mohli i v pohádkách Zlatovláska nebo Nejkrásnější hádanka.

Blatná

Vodní zámek Blatná leží mezi Plzní a Pískem a spolu se Švihovem a Červenou Lhotou patří mezi nejzachovalejší vodní panská sídla v republice. V jeho zámecké zahradě se poprvé setkali princ a princezna v pohádce Šíleně smutná princezna, která vám na mysli vytane asi jako první, město Blatná se svým zámkem bylo ale také dějištěm satirické komedie Zdeňka Podskalského Bílá paní, v níž se proměnilo v obec Komonice.

Průhonice

Průhonický zámek je výsledkem mnoha přestaveb původně gotického hrádku a nalézá se v okrese Praha-západ. Spolu s rozsáhlým parkem nabídl nádherné lokace takovým pohádkám jako S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou, Popelka, Třetí princ a Tři veteráni.

Ploskovice

Vyhledávanou lokalitou českých i zahraničních filmařů je také barokní zámek Ploskovice nedaleko Litoměřic. Znát ho můžeme z pohádek Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna a Čertova nevěsta, jeho interiéry se ale objevily i ve filmu Jára Cimrman ležící, spící, kde představovaly vnitřek Schönbrunnského zámku při audienci u císaře Františka Josefa I.

Filmových a pohádkových hradů a zámků je samozřejmě daleko více a výše uvedená sedmička je opravdu jen jakousi malou ochutnávkou. Snad si ale i z ní vyberete a na některém z míst strávíte hezké chvilky.

Do systému vložil: TICHÁ Anna
Další články
Titulek
Zrušení všech Regionálních školení KM
Ochranné rukavice pro práci s ruční řetězovou pilou
Zákoník práce po novele – část V. – vliv překážek v práci na dovolenou a ostatní změny
Zákoník práce po novele – část IV. – dovolená za kalendářní rok, její poměrná část a dodatková dovolená
Mezinárodní vzpomínkový den
Světový den zvýšení povědomí o autismu
O přestupném roce
Jaká výročí nás čekají v roce 2020?
PF 2020
Půjdem spolu na betlémy...
Svatomartinské slavnosti
Za dobrým vínem a příjemnými zážitky
Filmové a pohádkové hrady a zámky podruhé
Slavíme! Máme co!
Červnové pivní slavnosti