Filmové a pohádkové hrady a zámky podruhé
05.08.2019 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 1 341x

Minulý měsíc jsme vám nabídli přehled sedmi hradů a zámků spojených s českým filmem a pohádkou. Jelikož je zde řada pohádkových a filmových míst, jež zůstala nezmíněna a nezaslouží si být opomenuta, a polovina prázdnin je ještě před námi, představujeme nyní druhou „sedmičku“, která může být inspirací pro vaše výlety.

Český Šternberk

Gotický hrad v Posázaví založil kolem roku 1241 Zdeslav z Divišova a pojmenoval ho podle svého rodového erbu – zlaté osmicípé hvězdy. Název tak vznikl spojením německých slov Stern, tj. hvězda, a Berg jako hora. Znát ho můžete z oblíbené pohádky Anděl Páně nebo seriálové Arabely.

Český Krumlov

Hrad v Českém Krumlově je zapsán v listině světového kulturního dědictví UNESCO a po Pražském hradě je druhým nejrozsáhlejším u nás. V pokračování již zmíněné pohádky Anděl Páně, které se odehrává na sv. Mikuláše, ulice města pokryl umělý sníh. Hrad s nádhernými zahradami je filmaři hojně vyhledáván a pamatovat si ho můžete ještě třeba z pohádek Tři životy či Z pekla štěstí.

Švihov

Vodní hrad Švihov nedaleko Klatov asi nejvíce proslavila pohádka Tři oříšky pro Popelku, v níž představoval honosný statek zlé macechy. Hrad ale také posloužil jako dějiště novějších pohádek Tři životy a Korunní princ.

Telč

Renesanční zámek Telč leží na Vysočině asi 25 km jihozápadně od Jihlavy a zahrál si v nejednom filmu a pohádce. Třeba v Pyšné princezně, kde byl sídlem krále Miroslava, nebo v pohádce Jak se budí princezny, ve které na jeho nádvoří hlásal svým poddaným král v podání Jiřího Sováka narození princezny Růženky. Dále pak můžeme jmenovat pohádky Kouzelný měšec a Z pekla štěstí a filmy Až přijde kocour či Hudba z Marsu.

Hluboká nad Vltavou

Zatímco Miroslavovým domovem byl zámek v Telči, za princeznou Krasomilou musel král vyrazit do Půnočního království, a tedy do Hluboké nad Vltavou. V zahradě tamního zámku spadla princezna do kašny poté, co jí Miroslav jakožto zahradník odmítl zavázat střevíc, odtud také hodila Miroslavovi přes mříž míč, který ale dopadl až v Třeboni, neboť za zády krále Miroslava vidíme třeboňskou katovnu pod hrází rybníka Svět. Filmový střih tak zkrátil skutečnou vzdálenost na pár metrů. Pyšná princezna ale samozřejmě není jedinou pohádkou, v níž se Hluboká objevuje, z novějších jsou to například Tři bratři režiséra Jana Svěráka.

Červená Lhota

Pravděpodobně jako první si vodní zámek s červenou fasádou vybavíme jako domov princezny Zlatovlásky ze stejnojmenné pohádky z roku 1973. Na tomto zámku v jižních Čechách se natáčely ale i pohádky O zatoulané princezně, O štěstí a kráse nebo film o posledním Rožmberku Petru Vokovi – Svatby pana Voka.

Kokořín

Na závěr bychom tu zmínili ještě hrad Kokořín. Ten se nachází zhruba deset kilometrů severovýchodně od Mělníka, v pískovcových skalách Kokořínského dolu nad údolím říčky Pšovky, a vidět jsme ho mohli v pohádkách Princezna se zlatou hvězdou, Kouzelný měšec a Korunní princ. Hrad dal název i chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, která patří k nejkrásnějším místům u nás a k výletům přímo vybízí.

Do systému vložil: TICHÁ Anna
Další články
Titulek
Den veřejných služeb OSN
7. dubna – Světový den zdraví – Žádný zisk z pandemie
Rozhodnutí VV k akcím v roce 2021
PF 2021
Zrušení všech Regionálních školení KM
Ochranné rukavice pro práci s ruční řetězovou pilou
Zákoník práce po novele – část V. – vliv překážek v práci na dovolenou a ostatní změny
Zákoník práce po novele – část IV. – dovolená za kalendářní rok, její poměrná část a dodatková dovolená
Mezinárodní vzpomínkový den
Světový den zvýšení povědomí o autismu
O přestupném roce
Jaká výročí nás čekají v roce 2020?
PF 2020
Půjdem spolu na betlémy...
Svatomartinské slavnosti