Zpravodaj
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 12/2023 – červen
30.06.2023 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 970x

Česká republika: Odbory veřejných služeb reagují na vládní úsporné plány s rozhořčením
Chorvatsko: Stávka zaměstnanců justice za vyšší platy
Španělsko: Stávka pokračuje, protože ministr spravedlnosti odmítá vyjednávat
Finsko: Zprostředkování v soukromých sociálních službách, zatímco osobní asistenti stávkují
Nizozemsko: Odbory prosazují zvýšení platů pracovníků v oblasti péče o osoby se zdravotním postižením a seniory
Irsko: Odbory ve zdravotnictví chtějí zachovat systém COVID, zatímco pracovníci ve vodárenství získali záruku mezd
Francie: Protesty proti důchodovým reformám pokračují
Spojené království: Rozsáhlá stávková kampaň si vynutila ústupky vlády v oblasti mezd
Itálie: Odbory pokračují ve sporu se sociálním zaměstnavatelem ohledně kolektivní smlouvy
Švédsko: Nové dvouleté dohody v soukromém zdravotnictví a péči o seniory
Švýcarsko: Odbory se připravují na 14. června – feministickou stávku
Německo: Členové odborů podpořili dohodu v oblasti soukromého zdravotnictví

Česká republikaOdbory ve veřejných službách reagují s rozhořčením na vládní úsporné plány

Odbory veřejných služeb v konfederaci ČMKOS, včetně OSZSP a OSSOO, reagovaly rozhořčeně na hrozbu úsporných opatření, protože se objevily další podrobnosti o plánech vlády na snižování veřejných výdajů. To by zahrnovalo i škrty v platech ve veřejném sektoru – v roce 2024 by zaměstnancům hrozilo snížení platů o 5 % a v letošním roce by jim zatím nebyl přiznán žádný růst mezd. Odbory tvrdí, že propouštění a snižování platů zhorší stávající personální problémy ve veřejných službách, a ještě více ztíží poskytování kvalitních služeb. Konfederace ČMKOS minulý měsíc vyhlásila stávkovou pohotovost a začátkem tohoto měsíce zdravotnické odbory oznámily zřízení stávkového výboru.

ChorvatskoPracovníci justice stávkují za vyšší platy

Přibližně 5 000 pracovníků justičních orgánů a státního zastupitelství stávkuje za vyšší platy. Akce organizovaná odborovým svazem SDLSN je na podporu dlouhodobého požadavku na zvýšení platů o 400 eur. Odborový svaz uvádí, že pracovníci mají značnou odpovědnost a dovednosti, ale mnozí z nich mají plat pouze 600 eur měsíčně. Namísto vyjednávání vláda podnikla právní kroky, aby se pokusila stávku zablokovat, avšak tento pokus byl zamítnut a záhřebský soud potvrdil legálnost akce. EPSU vyslala zprávu o solidaritě.

ŠpanělskoStávka pokračuje, ministr spravedlnosti odmítá vyjednávat

Odbory zastupující zaměstnance ministerstva spravedlnosti, včetně FSC-CCOO a FeSP-UGT, pokračují v celoplošné stávce, zatímco ministr odmítá vyjednávat. Stávkový výbor vstoupil do sídla ministerstva s odhodláním požadovat zahájení vyjednávání a zůstal tam čekat na příchod vyjednavače. Po 24 hodinách však nedošlo k žádnému pokroku a jediným krokem ministerstva byla snaha omezit pohyb výboru a omezit ho v zasedací místnosti bez přístupu k jídlu a pití. Celoplošná stávka začala 30. května po dvou třídenních stávkách na začátku měsíce. Odbory požadují vyjednávání o výši platů a provádění zákona o organizacích.

FinskoMediace v soukromých sociálních službách při stávce osobních asistentů

Členové odborové organizace JHL, kteří pracují jako osobní asistenti, pokračují ve stávce za lepší platové a pracovní podmínky poté, co zaměstnavatelská organizace po mediaci nepřišla s lepší nabídkou. Odborový svaz prosazuje zlepšení odměňování jako klíčové opatření při řešení vysoké fluktuace v tomto odvětví. Mezitím pokračuje zprostředkování v soukromém sektoru sociálních služeb po stávce odborové organizace TEHY. Odborový svaz oznámil, že zprostředkování, které bylo zahájeno 5. června a pokračovalo 8. června, dosáhlo určitého pokroku.

NizozemskoOdbory usilují o zvýšení platů pracovníků v oblasti péče o zdravotně postižené a seniory

Odborový svaz FNV uspořádal 25. května celostátní akci v rámci své kampaně za zajištění 10% zvýšení mezd v roce 2023 pro pracovníky, kteří poskytují podporu osobám se zdravotním postižením. Jednalo by se o doplněk ke zvýšení mezd, které platí v rámci stávající dohody platné do konce ledna 2024. Zaměstnavatelská organizace VGN však provedla pouze drobné změny ve své předchozí nabídce, která by zajistila 10% zvýšení, ale v průběhu dvou let. FNV tvrdí, že zaměstnavatelé plýtvají tím, že provedli velmi malé změny v nabídce. Odborový svaz je také zklamán, že 4% zvýšení mezd, které zaměstnavatel slibuje pro rok 2024, by bylo jedinou změnou a že by nebyly řešeny další důležité pracovní podmínky včetně zvýšení cestovních nákladů a dalších příspěvků a opatření ke snížení zátěže starších zaměstnanců. Mezitím FNV využil celostátní akci v Utrechtu k tomu, aby představil svůj požadavek na dodatečné 15% zvýšení mezd (minimálně 400 eur měsíčně) pro 470 000 zaměstnanců v sektoru péče o seniory. Odborový svaz chce také přijmout další opatření ke snížení pracovní zátěže a k náboru a udržení zaměstnanců.

IrskoZaměstnanci ve vodárenství získali záruku mezd, zatímco odbory ve zdravotnictví chtějí zachovat systém COVID

Celostátní stávka členů SIPTU v místních vodárenských službách 7. června byla odvrácena po rozhodnutí vlády zaručit, že všichni zaměstnanci, kteří nebudou chtít přejít do nové veřejné vodárenské společnosti Uisce Éireann, budou mít chráněny všechny své příjmy. Klíčovou otázkou pro odbory bylo zajištění této záruky ve vztahu k příplatkům pracovníků a příplatkům za přesčasy, které jim v současné době náleží v rámci jejich práce. Mezitím INMO a další zdravotnické odbory vyzvaly k prodloužení dočasného zvláštního režimu placeného volna pro pracovníky s COVID. Platnost tohoto systému má skončit na konci června 2023, což vytváří nejistotu pro pracovníky trpící COVID, kteří tento systém využívají.

FrancieProtesty proti důchodovým reformám pokračují

Dne 6. června se odborové organizace, včetně CGT, CFDT, FO, UNSA a CFE-CGC, spolu se studentskými skupinami, opět ve velkém počtu zapojily do protestů a stávek po celé zemi, aby se pokusily zablokovat vládní důchodové reformy. Odhaduje se, že se demonstrací, které byly 14. celostátním dnem akcí a připomínaly šest měsíců protestů, zúčastnilo 900 000 lidí. Cílem akce 6. června bylo vyvinout tlak na poslance, aby v národním shromáždění odhlasovali rezoluci, která by zrušila návrh na zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Společný odborový výbor se má sejít 15. června, aby projednal další kroky.

Velká BritánieRozsáhlá stávková kampaň si vynutila ústupky vlády v oblasti mezd

Největší stávková kampaň v historii odborového svazu PCS vynesla vládě lepší platovou nabídku a ústupky v oblasti propouštění a bezpečnosti práce. Po více než 300 dnech cílených akcí a třech celostátních stávkách nyní odbory konzultují vládní návrh a způsob jeho realizace na místní úrovni. Klíčové prvky zahrnují: paušální částku ve výši 1 500 liber jako uznání tlaku na životní náklady v letech 2022–23, zvýšení rozsahu místního vyjednávání z 2 % na 4,5 %, s dodatečnými 0,5 % pro nejhůře placené zaměstnance pro roky 2023–24, a závazek k dalším jednáním o nízkých mzdách a větší soudržnosti mezd v rámci státní správy. Do roku 2025 nedojde k žádným změnám v systému odměňování ve státní správě a závazek k dalším jednáním o posílení opatření pro zamezení propouštění. Národní výkonný výbor PCS se znovu sejde koncem června, aby zvážil postoj a další kroky v rámci národní kampaně. Mezitím bude plánovaná cílená akce tento měsíc probíhat podle plánu.

ItálieOdbory pokračují v napadání sociálního zaměstnavatele kvůli kolektivní smlouvě

Odbory ze tří hlavních konfederací – CGIL, CISL a UIL – pokračují ve své kampani proti neziskové zaměstnavatelské organizaci Anaste, která poskytuje sociální služby, za to, že podepsala dohodu s nereprezentativními odbory. Po březnové mobilizaci se odbory věnují lobbování u regionálních úřadů, aby je přiměly jednat a vyvinuly tlak na Anaste, aby jednala se zastupitelskými organizacemi. Regiony Emilia-Romagna, Toskánsko a Piemont již přijaly některé iniciativy na podporu odborů.

ŠvédskoNové dvouleté dohody v oblasti soukromého zdravotnictví a péče o seniory

Kommunal a organizace zaměstnavatelů Almega Vårdföretagarna vyjednaly dvě nové kolektivní smlouvy pro zaměstnance pracující v soukromé zdravotní a sociální péči a v péči o seniory, které platí od 1. června 2023 do 31. května 2025. V dohodě o soukromé zdravotní a sociální péči se minimální mzda zvýší v roce 2023 o 1 350 SEK (115 eur) a v roce 2024 o 3,5 %. Obecné zvýšení mezd bude činit 1 156 SEK (100 eur) v roce 2023 a 995 SEK (85 eur) v roce 2024. Nová minimální mzda od 1. prosince 2023 bude činit 21 297 SEK (1 830 eur), přičemž sazba pro odborníky bude 24 013 SEK (2 060 eur). Tyto sazby se v prosinci 2024 zvýší na 22 000 SEK (1 890 eur) a 24 805 SEK (2 130 eur). V oblasti péče o seniory jsou nárůsty obdobné, v roce 2023 činí 1 350 SEK (115 eur), ale v roce 2024 se zvýší o 3,3 %. Obecné zvýšení bude činit 1 046 SEK (90 eur) v roce 2023 a 951 SEK (80 eur) v roce 2024. Nová minimální mzda od 1. prosince 2023 bude činit 20 849 SEK (1 790 eur), ale 23 933 SEK (2 055 eur) pro pomocné zdravotní sestry nebo zaměstnance s odpovídající úrovní odborného vzdělání. Tyto sazby se v prosinci 2024 zvýší na 21 537 SEK (1 850 eur) a 24 723 SEK (2 120 eur). Odborový svaz zdravotních sester Vårdförbundet vyjednává také v soukromém zdravotnictví, ale vyjednávání o této části dohody pokračuje.

ŠvýcarskoOdbory se připravují na 14. června – feministickou stávku

Odborový svaz vpod/ssp se mobilizuje na každoroční feministickou stávku, která se koná 14. června a jejíž akce a protesty jsou organizovány po celé zemi. Stávka se zaměřuje na přetrvávající nerovnosti, kterým ženy čelí spolu s dalšími formami diskriminace, sexismu, sexuálního obtěžování a násilí. Odborový svaz upozorňuje na údaje, které ukazují na 18% rozdíl v odměňování napříč ekonomikou, přičemž ve veřejném sektoru je tento rozdíl 15,1 % a v soukromém sektoru 19,5 %, ale konkrétně ve zdravotnictví je to také 19,5 %. Přitom ženy tvoří dvě třetiny nízko placených zaměstnanců. Počet žen pracujících na částečný úvazek – 58 % – je jeden z nejvyšších v Evropě a, jak upozorňuje vpod/ssp, je částečně důsledkem nedostatku cenově dostupné péče o děti.

NěmeckoČlenové odborů podporují dohodu v oblasti soukromého zdravotnictví

Členové odborového svazu ver.di zaměstnaní v soukromé zdravotní společnosti SRH v hlasování ze 70 % podpořili novou kolektivní smlouvu. Zaměstnanci dostanou 5% navýšení (minimálně 150 eur) v termínech 1. července 2023 a 1. července 2024. Dále budou vyplaceny jednorázové odměny (čisté pro plné úvazky, poměrné pro částečné) ve výši 1 000 eur v červnu 2023 a 500 eur v lednu 2024. Příspěvek pro stážisty se zvýší o 100 eur v roce 2023 i 2024 a dostanou jednorázové platby ve výši 300 eur v roce 2023 a 200 eur v roce 2024. Další ustanovení zahrnují dodatečnou placenou dovolenou pro zaměstnance s dlouhou praxí.

Do systému vložil:
VOTAVA Michal Jan
Témata
kolektivni-vyjednavanimezinarodni
Další články
Odboráři se postavili proti rušení zaručených mezd
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 11/2024 – květen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 10/2024 – květen
Jednání o spravedlivé transformaci v plynárenském sektoru ztroskotala
Důležitá zpráva: Zrušení demonstrace 21. května 2024
Nesouhlasíme s navrženými 37 opatřeními NERV
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 24/2023 – prosinec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 23/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 22/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2023 – říjen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 20/2023 – říjen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 19/2023 – září
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 18/2023 – září
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 17/2023 – srpen
Nenechme kulturu utichnout! Nová iniciativa reaguje na plánované změny legislativy i návrh rozpočtu pro příští rok
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 16/2023 – srpen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 15/2023 – červenec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 14/2023 – červenec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 13/2023 – červen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 11/2023 – květen