Dotaz: Zajímalo by mě, jak to je s prací přesčas v případě vyslání na pracovní cestu. Moje pracovní doba je od 6.00 hod. do 14.30 hod. Na pracovní cestě jsem pracovala do 16.30 hod. a do místa trvalého bydliště jsem se vrátila v 19.00 hod. Zaměstnavatel mně nyní tvrdí, že práce přesčas je jen práce skutečně vykonávaná, tj. od 14.30 hod. do 16.30 hod. Podle mého názoru...
Dotaz: Regionální manažer tvrdí naší odborové organizaci, že musíme každý rok poslat přehled o majetku a závazcích do sbírky listin veřejného rejstříku. Nikdy jsme to nedělali, tak proč to musíme dělat nyní a podle jakého právního předpisu tomu tak je?
Dotaz: Jsem zaměstnán v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této hodiny, tj. od 22.00 hod. Nyní se vede spor, zda se tak má platit i příplatek za práci v sobotu a v neděli. Prosím o stručnou odpověď.
Dotaz: Zaměstnanci – vrátní pracují v 12hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce nesmí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim dvě 30min. přestávky v práci, které však nemohou čerpat. Je jeho postup správný?
Dotaz: Jsem zaměstnána v jedné příspěvkové organizaci, kde je zřizovatelem město. Prosím o vysvětlení problematiky nároku na stravenku a na stravné při pracovní cestě. Nejlépe, kdybyste to vysvětlili na příkladech. Jen ještě dodávám, že máme tzv. stravenky.
Dotaz: Chtěl bych vědět, kdy vzniká nárok na starobní důchod.
Dotaz: Jsem zaměstnán v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této hodiny, tj. od 22.00 hod. Nyní se vede spor, zda se tak má platit i příplatek za práci v sobotu a v neděli. Prosím o stručnou odpověď.
Dotaz: Při pozdním příchodu do zaměstnání z důvodu, že pracovník např. zaspal, musí napracovat jen tuto dobu, např. 7 min., anebo musí napracovat např. minimálně 15 minut? U našeho zaměstnavatele musí vždy napracovat minimálně 15 minut.
Dotaz: Jestliže jde zaměstnanec v pracovní době na očkování proti COVIDU-19, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy od zaměstnavatele? Zaměstnavatelem nám bylo sděleno, že toto očkování není povinné, a proto záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, zda očkování uhradí, nebo neuhradí. Je to pravda? Ještě by mě zajímalo, co to je doba nezbytně nutná.
Dotaz: Rád bych se zeptal, jak často mám chodit na lékařské prohlídky. Jsem v SBD zaměstnán jako údržbář, dělám různé drobné opravy, přičemž pracuji s ručním nářadím, s ručním elektrickým nářadím a občas svařuji pomocí obloukové svářečky. Je mi 54 let, pracuji pouze v ranních směnách, podle naší personalistky jsem v kategorii 1. Nedávno jsem byl na opakovaném...
Dotaz: Jsem členem závodního výboru odborového svazu UNIOS. Často se na ZV obrátí zaměstnavatel s žádostí o projednání nějaké záležitosti nebo žádá o udělení předchozího souhlasu. Prosím sdělit, jak má toto usnesení znít. Prosím to vysvětlit na usnesení, ve kterém odborový orgán rozhoduje o udělení nebo neudělení předchozího souhlasu k rozvázání pracovního...
Dotaz: Prosil bych, pokud možno srozumitelně, vysvětlit tzv. plánování práce přesčas. Znám případy, kdy někteří zaměstnavatelé práci přesčas uvádějí v harmonogramu směn. Vlastně se dá říct, že ji tzv. „plánují“. Je to správné?
Dotaz: Na stránkách www.advokatnidenik.cz vyšel článek Opomíjené změny nového ZP: přesčasy i odškodnění za úraz či úmrtí v práci. Součástí toho článku je i příklad výpočtu dovolené za odpracovaný nařízený přesčas. Tady je část tohoto článku, která se týká dovolené. „Zákon uvádí, že pokud zaměstnanec odpracoval v kalendářním roce podle rozvrhu...
Dotaz: Již několik roků nám zaměstnavatel při kolektivním vyjednávání tvrdí, že jim zákon o daních z příjmů zakazuje poskytovat nad rámec zákoníku práce některé nároky. Je to pravda? Jedná se o akciovou společnost.