Poradenství
Úřednice se mýlí
29.10.2013 | Poradenství | Právní | Přečteno: 1 983x

Dotaz: Dobrý den, jak jste mi poradila, požádala jsem si o příspěvek na bydlení. Vyplnila jsem papíry, které mi na úřadě dali, a přinesla k tomu veškerá požadovaná potvrzení. Úřednice mi řekla, že moje nájemní smlouva i s dodatkem nejsou k tomuto účelu použitelné, protože neobsahují formuli o tom, že obě strany - cituji:

Dotaz: Dobrý den, jak jste mi poradila, požádala jsem si o příspěvek na bydlení. Vyplnila jsem papíry, které mi na úřadě dali, a přinesla k tomu veškerá požadovaná potvrzení. Úřednice mi řekla, že moje nájemní smlouva i s dodatkem nejsou k tomuto účelu použitelné, protože neobsahují formuli o tom, že obě strany - cituji:

„uzavírají dle § 685 a následující občanského zákoníku a na základě usnesení Rady města P. č. 866/2005 ze dne 6. 10. 2005 tuto nájemní smlouvu“.

Dali mi jakýsi předtištěný vzor či ukázku, podle kterého má majitel smlouvu přepracovat. Tedy zřejmě jen kvůli tomu odkazu na § 685 - neboť jinak nemám nájemní smlouvu s městem P. na městský byt, ale se soukromým majitelem na byt v jeho nájemním domě, tak nevím, proč ještě ta zmínka o usnesení Rady města.

Pěkně prosím, poraďte, co s tím, jestli mám opravdu honit majitele, aby smlouvu znovu přepracoval, nebo jak přesvědčit úřednice, že se mýlí? Je ta formulka a její existence v nájemní smlouvě nutná a zásadní pro přidělení příspěvku na byt? Děkuji vám mnohokrát za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, upravuje příspěvek na bydlení v §§ 24 – 28. Nebudu rozebírat všechny podmínky vzniku nároku na příspěvek na bydlení, ale jen otázku uvedenou ve vašem dotaze. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu. Obě tyto podmínky žadatel o příspěvek na bydlení splní tím, že tyto skutečnosti doloží. Trvalý pobyt máte vyznačen v občanském průkaze a předložila jste platnou nájemní smlouvu. Úřadu nepřísluší, aby určoval to, jak má nájemní smlouva vypadat. Pokud má nájemní smlouva podstatné náležitosti uvedené v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, pak je platná. Podstatnými náležitostmi nájemní smlouvy podle současné právní úpravy jsou: přesné označení smluvních stran, označení bytu, jeho příslušenství, rozsah jejich užívání a způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši. Nájemní smlouva musí mít písemnou formu, včetně data a podpisů. Jestli smluvní strany v nájemní smlouvě uvedou odkaz na příslušné paragrafy občanského zákoníku, je jen a jen jejich věc a nikdo nemá právo jim to nařizovat. Je zcela nesmyslné, aby v nájemní smlouvě byl uveden odkaz na usnesení Rady Města P., když se jedná o byt soukromého vlastníka, nikoliv o byt ve vlastnictví Města P. Doporučuji vám, abyste se s tímto mým vysvětlením obrátila osobně přímo na vedoucí příslušného odboru dávek státní sociální podpory a celou záležitost jste si takto vyjasnili. Pokud by to nestačilo, můžete se dále obrátit na vedení úřadu práce nebo na Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky se stížností na postup úřadu a průtahy ve vyřizování žádosti. 

JUDr. Jitka Kocianová

Do systému vložil:
JUDr. KOCIANOVÁ Jitka
Témata
bydleni
Další články
Nepřetržitý denní odpočinek
Dovolená při nerovnoměrně rozvržené pracovní době
Zdravotní způsobilost vykonávat práci
Pracovní doba
Ošetřovné při uzavření škol a školek
Minimální mzda, zaručený plat
Osobní příplatek a plán dovolených
Kolektivní vyjednávání
Práce přesčas
Náhradní volno za práci přesčas
Překážky v práci a náhradní volno
Překrývání směn
Mzda za práci přesčas
Překážky v práci
Nošení jmenovky
Práce přesčas
Zaměstnanec pracující v noci
Osobní příplatek
Přeložení a pracovní cesta
Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou