Poradenství
Práce přesčas
06.08.2018 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 2 213x

Dotaz: Pracuji na 12hod. směny, zaměstnavatel nám nařizuje přesčasy nepřetržitě již několik let, tyto přesčasy jsou plánované, v půlce měsíce vydá nařízení, že na další měsíc jsou dva povinné 12hod. přesčasy. Ve volnu, které máme mezi směnami, musíme jít na přesčasovou směnu, takže zaměstnanci se zapíší, kdy půjdou. Pak se hlídá, kdo byl na přesčase. Zaměstnavatel nám tvrdí, že těch 150 hod. musíme mít odpracováno, a ještě v předstihu dává k podpisu dodatek ke smlouvě, kde zaměstnanec ,,výslovně souhlasí s odpracováním přesčasů nad rámec zákoníku práce“, kdo odmítá podepsat, tak musí vysvětlovat vedoucímu, případně na personálním, proč nechce podepsat. Většina raději podepíše.
Zaměstnavatel přesčasovou prací řeší akutní nedostatek zaměstnanců, mám za to, že se zde jedná o porušování zákoníku práce. Odborová organizace to s ředitelem projednávala, ovšem nic se nestalo.

Odpověď: Podle § 93 zákoníku práce lze práci přesčas konat jen výjimečně. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Z výše uvedeného vyplývá, že prací přesčas nelze řešit „trvalý“ nedostatek pracovních míst. Nedoporučuji však práci přesčas odmítat. Pokud budete práci přesčas odmítat, zaměstnavatel Vám zřejmě bude činit „potíže“, například Vám nebude poskytovat nenárokové složky mzdy, např. prémie.

Rozhodně nemůžete odmítat 8 hodin práce přesčas v týdnu a 150 hodin práce přesčas v kalendářním roce. Mohlo by to být i důvodem výpovědi podle § 52 písm. g) zák. práce.

Zaměstnavatel by si však měl uvědomit, že „neúnosné“ množství práce přesčas může mít velice negativní důsledky, zejména zdravotní problémy zaměstnanců, nekvalitní práce atd.

Vzhledem k tomu, že pomoc odborů nebyla zřejmě účinná, máte dále možnost se obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce, který má oprávnění provádět u zaměstnavatelů kontroly nad dodržováním pracovněprávních předpisů a ukládat jim pokuty. Adresu naleznete např. na adrese: www.suip.cz.

Oblastní inspektorát práce je povinen zachovat mlčenlivost o totožnosti stěžovatele.

 

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Další články
Osobní příplatek
Přeložení a pracovní cesta
Pracovní poměr uzavřený na dobu určitou
Bezpečnostní přestávky řidičů svozu odpadů
Přestávky v práci a pracovní doba
Potvrzení o zaplacení členských příspěvků
Dar od zaměstnavatele
Daňové přiznání ZO
Přestávka v práci
Záčátek dnů pracovního klidu
Prohloubení kvalifikace
Zásada rovného zacházení v oblasti odměňování
Zásada rovného zacházení a diskriminace v pracovněprávních vztazích
Příspěvek na Vánoce pro členy
Stravenkový paušál za 12hodinovou směnu
Výkazy v rejstříku
Podpis kolektivní smlouvy
Práce přesčas
Náhradní volno za práci přesčas
Nová právní úprava dovolené pro zaměstnance pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr