Poradenství
Souběh stravného a stravenky
21.12.2018 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 213x

Dotaz: Jsem zaměstnán v jedné obchodní společnosti a jsem členem závodního výboru odborové organizace. Prosím o vysvětlení problematiky souběhu nároku na stravenku a na stravné při pracovní cestě. Nejlépe, kdybyste to vysvětlili na příkladech.

Odpověď: Souběh stravného a tzv. stravenky při pracovní cestě je možný. Uvedu to na příkladech.

Pracovní doba zaměstnance je od 8.00 hod. do 16.30 hod.

 

Příklad č. 1

Zaměstnanec pracuje do 13.00 hodin, odpracuje tedy 5 hodin, ve 13.00 hod. je vyslán na pracovní cestu. Pracovní cesta skončí ve 21.00 hod.

Protože pracovní cesta trvala alespoň 5 hodin, má podle § 163 odst. 1 zákoníku práce nárok na stravné a rovněž má nárok na poskytnutí jednoho jídla za sníženou úhradu. Nárok na stravné mu totiž nevznikl v průběhu směny – viz § 24 odst. 2 písm. j) bod č. 4 zákona o daních z příjmů.

 

Příklad č. 2

Zaměstnanec pracuje do 11.00 hodin, odpracuje tedy 3 hodiny, v 11.00 hod. je vyslán na pracovní cestu. Pracovní cesta skončí v 17.00 hod.

Protože pracovní cesta trvala alespoň 5 hodin, má podle § 163 odst. 1 zákoníku práce nárok na stravné. I když v této směně odpracoval alespoň tři hodiny, nemá však nárok na poskytnutí jednoho jídla za sníženou úhradu, protože mu v průběhu směny vznikl nárok na stravné – viz § 24 odst. 2 písm. j) bod č. 4  zákona o daních z příjmů.

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Témata
pravo
Další články
Titulek
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Evidence pracovní doby
Zápočtový list
Dětské hřiště
Osobní spis